Muzeum
HISTORII RODZINY
w
ww.museumoffamilyhistory.com
 

   Strona główna

  Mapa witryny O muzeum  Kontakt  Współpraca

   Linki

Strona główna l Aktualne wystawy l Wielcy artyści l Max Weber


zdjęcie dzięki uprzejmości Doris Ullman Jaeger
 

 Kilka prac Maxa Webera

Zbiory prywatne, czas powstania nieznany

Zbiory prywatne, 1930

Zbiory prywatne, 1924
 

Wnętrze czwartego wymiaru, płótno, olej, 76x99, 1913, National Gallery of Art, Waszyngton

Zbiory prywatne, 1911

Zbiory prywatne, 1940

Max Weber w pracowni

Great Neck, Nowy Jork
1930

Max Weber (1881–1961) jest jednym z najważniejszych amerykańskich artystów XX w. Jest uważany za pierwszego amerykańskiego kubistę, jemu przypisuje się również zasługi przełożenia nowoczesnej europejskiej estetyki na prawdziwie amerykański styl, który artysta rozwijał podczas blisko sześćdziesięcioletniego twórczego życia. Weber stworzył i rozwinął własny rodzaj ekspresjonizmu, który silnie wpłynął na rozwój abstrakcji niegeometrycznej. To on był pierwszym amerykańskim artystą, który miał – w wieku 49 lat – retrospektywną wystawę w nowo otwartym Museum of Modern Art w Nowym Jorku w 1930 r. Był to godny podkreślenia wyraz uznania dla jego twórczości. Później Max Weber miał też wystawy indywidualne w Whitney Museum of American Art oraz Jewish Museum na Manhattanie. Wystawy te potwierdziły, że Weber należy do grupy najważniejszych modernistów amerykańskich.

Jego prace są przechowywane w najważniejszych muzeach amerykańskich i zbiorach na całym świecie, m.in. w zbiorach watykańskich w Rzymie oraz w Museum of Art w Tel Awiwie.

Mimo że jest najlepiej znany ze swego innowacyjnego modernizmu, jest też uznawany za jednego z czołowych amerykańskich artystów podejmujących tematykę żydowską. Do wczesnych prac Maxa Webera należą pejzaże, martwe natury i malarstwo figuralne, które swoistą klamrą spięło różne okresy w jego twórczości.

Uczył się w Pratt Institute w Brooklynie, ale największy wpływ na jego twórczość wywarły lata spędzone w Paryżu (1905–1909), gdzie poznał najnowsze nurty w sztuce. Zainspirowały go prace Paula Cezanne’a, które widział na retrospektywnej wystawie malarza w Paryżu w 1907 r. Włączył również do swych prac elementy koloryzmu, które podziwiał w dziełach Henri Matisse’a. Przez krótki czas, w 1908 r., był jego uczniem. Weber interesował się także formalną strukturą kubizmu, którą miał okazję poznać w pracowni Picassa. Zgłębiał nowe techniki malowania w drugiej dekadzie XX w. W tym czasie wystawiał często swoje prace; wielkim dlań wyróżnieniem była pierwsza wystawa retrospektywna zorganizowana w 1913 r. w Newark Museum (powstało w 1909 r.).

Po śmierci rodziców w 1918 r., pod koniec pierwszej wojny światowej, Weber na krótko odszedł od sztuki nowoczesnej. W latach 20. powrócił do sztuki przedstawiającej, rozpoczynając równocześnie badania dotyczące tematyki żydowskiej.

W latach 30. zajął się tematyką społeczną, na co znaczący wpływ miały jego poglądy polityczne. Pod koniec swego twórczego życia powrócił do abstrakcjonizmu, który zdominował jego pierwsze prace. Na wystawie, zatytułowanej Max Weber: Reflections of Jewish Memory in Modern American Art, która została zorganizowana przy współpracy z córką Maxa Webera, Joy i jego biografem Percym Northem, widz miał możliwość wglądu w umysłowość i poglądy tego nowoczesnego amerykańskiego artysty, mógł poznać źródła inspiracji, szczególnie prac związanych z kulturą i religią żydowską. dalej
 

   

 

 

Copyright © 2007-9 Museum of Family History, Wszelkie prawa zastrzeżone. Warunki korzystania ze zdjęć